Jak walczyć z nieprzyjemnym zapachem w samochodzie?

Gdy kupujemy używany samochód musimy liczyć się z tym, że osoba, która wykorzystywała go wcześniej, nie przywiązywała zbyt dużej wagi do jego wnętrza. Unoszący się w nim nieprzyjemny zapach nie jest może największym wyzwaniem, przed jakim staje kierowca, nie da się jednak ukryć, że jego usunięcie powinno być dla nas priorytetem.

Oczywiście, nie ma jednego sposobu na rozwiązanie tego problemu, każdy nieprzyjemny zapach ma bowiem swoją specyfikę. Na szczęście, w zdecydowanej większości przypadków sami jesteśmy w stanie poradzić sobie z tym problemem.

Pozostałości po palaczach

Bardzo częstym wyzwaniem stojącym przed nowym właścicielem samochodu jest uporanie się z nieprzyjemnym zapachem dymu samochodowego. Ten jest łatwy do wyczucia nawet, jeśli osoba jeżdżąca w aucie wcale nie paliła w nim często. Co gorsza, zapach dymu tytoniowego jest dość trwały. Dzieje się tak dlatego, że dym wnika w tapicerkę i to nie tylko w jej warstwę zewnętrzną, ale i w gąbkę, co utrudnia jego usunięcie. Jeśli mamy do czynienia z taką sytuacją, w pierwszej kolejności powinniśmy sięgnąć po wilgotną ścierkę, a następnie przetrzeć nią zarówno plastiki, jak i tapicerkę.

Dobrym pomysłem może być także użycie neutralizatora zapachów, którym należy starannie wypsikać całe wnętrze. Innym rozwiązaniem są metody naturalne. Wielu kierowców chwali sobie stary i sprawdzony sposób polegający na umieszczeniu w kilku miejscach płóciennych woreczków z ziarnami kawy. Pod tapicerkę lub dywaniki można też spróbować wysypać żwir, jaki zwykle umieszcza się w kociej kuwecie.

Ozonowanie samochodu i klimatyzacji

A może ozonowanie?

Jeśli naturalne metody zawodzą, możemy zastanowić się nad korzyściami, jakie pociąga za sobą ozonowanie. Zabieg ten polega na rozpyleniu w samochodzie cząsteczek ozonu tak, aby możliwe było pochłonięcie przez nie nieprzyjemnych zapachów. Nie ma tu zresztą znaczenia to, czy mamy do czynienia z dymem papierosowym, pleśnią, czy też grzybem. Niestety, również w tym wypadku nie mamy wcale do czynienia z metodą w stu procentach skuteczną.

Pranie tapicerki

Jeśli więc brzydki zapach wytwarzają substancje, które szybko fermentują, jedynym naprawdę skutecznym rozwiązaniem będzie pranie.

O serwisie

Źródło Informacji ze świata motoryzacji

Kompleksowa kosmetyka samochodowa oparta na doświadczeniu

Zadbaj o swój samochód

 

Kontakt

kontakt@autokomiskrakow.pl

Galeria