Trwałe sposoby zabezpieczania lakieru

Ochrona lakieru jest niezbędna, by szkodliwe czynniki atmosferyczne i zanieczyszczenia z dróg nie spowodowały jego szybkiej degradacji. Skutecznych metod konserwowania lakieru jest wiele, ale techniki trwałe już niestety są mniej dostępne.

Ochrona lakieru

Lakier jest cały czas niszczony przez reakcje chemiczne zachodzące na jego powierzchni. Powoduje je samo słońce, ale też na przykład kwaśne deszcze. Proces przyspiesza istnienie porów i rys na lakierze. Wynikiem oksydacji lakieru jest jego zmatowienie i tym samym pogorszenie się jego estetyki. Żeby temu zapobiec, trzeba wykorzystać jedną z kilku skutecznych i trwałych sposobów zabezpieczania lakieru przed szkodliwymi czynnikami.

Woskowanie

Naszym celem jest zawsze utworzenie powłoki, która nie dopuści szkodliwych czynników do lakieru. Najprostszym sposobem jest nakładanie wosku, które powinno się prowadzić co najmniej dwa razy do roku. Najlepsze woski to woski naturalne carnauba produkowane z liści specjalnej palmy. Takie woski są twarde i szczególnie skuteczne w zimie. Dobre, ogólnie polecane woski to Finish Kare 1000P, Collinite 476S czy Meguiar’s Gold Class. Ich cena nie dochodzi zazwyczaj do 100 złotych za opakowanie, które wystarczy na nawet 2-3 lata.

Woskowanie lakieru

Powłoki kwarcowe i ceramiczne

Nowocześniejsze rozwiązanie to powłoki kwarcowe i ceramiczne, których trwałość wynosi nawet kilka lat. Specjalista nanosi taką powłokę w swoim warsztacie i nie pozwala ona na dotarcie zanieczyszczeń do powierzchni lakieru, a także poprawia koloryt samochodu. Silniejsze kwasy rozpuszczają woski, a powłoki ceramiczne są na nie odporne. Cena najtańszej powłoki, która da się nałożyć ręcznie, to około 250 złotych. Produkują je m.in. CQuartz, Gyeon i CeramicPro.

Folie ochronne

Znakomitym rozwiązaniem naszego problemu są folie ochronne, które chronią przed czynnikami chemicznymi oraz są w pewnym stopniu odporne na czynniki mechaniczne. Istnieją folie bezbarwne i kolorystyczne, które pozwalają na zmianę barwy samochodu. Jest to niestety rozwiązanie dość kosztowne, ponieważ na samochód może być potrzeba nawet 20m kwadratowych folii, a jej metr jest wyceniany nawet na 100 złotych.

Jeśli będziemy chcieli folię nakładać samodzielnie, musimy się też liczyć z tym, że część z niej możemy uszkodzić. Dobra folia, która zostanie prawidłowo nałożona, powinna jednak w zupełności wystarczyć na zabezpieczenie samochodu przez okres około pięciu lat. Warto dodać, że nawet folie bezbarwne wpływają na poprawę rozchodzenia się światła, co sprawia, że samochód wygląda lepiej.

O serwisie

Źródło Informacji ze świata motoryzacji

Kompleksowa kosmetyka samochodowa oparta na doświadczeniu

Zadbaj o swój samochód

 

Kontakt

kontakt@autokomiskrakow.pl

Galeria