Czy należy sprawdzać olej, gdy silnik jest gorący czy zimny?

Jest wiele dziwnych rzeczy, o których nie wiedziałeś, że są Ci potrzebne, zanim kupiłeś swój pierwszy samochód.

Dbałość o olej silnikowy w samochodzie to jedna z najważniejszych wiedzy, jaką należy posiadać, aby mieć pewność, że samochód jest w dobrym stanie i zmniejszyć ryzyko kosztownych napraw.

Sprawdzanie poziomu oleju silnikowego w krótkich odstępach czasu jest dość łatwe.

Ale jak sprawdzać olej silnikowy, aby uzyskać jak najdokładniejsze odczyty i czy silnik powinien być gorący czy zimny podczas sprawdzania poziomu oleju silnikowego?

Spis treści pokaż Czy poziom oleju silnikowego należy sprawdzać na zimno czy na gorąco? Rodzaj oleju silnikowego - rozszerzalność Niskie temperatury zewnętrzne Jak sprawdzić poziom oleju silnikowego?

Czy poziom oleju silnikowego należy sprawdzać na zimno czy na gorąco?

Olej silnikowy należy sprawdzać, gdy jest zimny. Można go również sprawdzić, gdy jest ciepły, ale musi to nastąpić po 15 minutach od ostatniej pracy silnika. Wynika to głównie z tego, że potrzeba trochę czasu, aby olej spłynął do miski olejowej.

Ze względów bezpieczeństwa lepiej jest też mierzyć poziom oleju, gdy jest zimny. Olej silnikowy może osiągnąć temperaturę 250 stopni Fahrenheita lub 120 stopni Celcjusza.

Jeśli zmierzysz poziom oleju silnikowego bezpośrednio po jeździe samochodem i wlejesz go do znaku maksimum - przekroczy on znak maksimum, gdy olej silnikowy będzie zimny i spłynie do miski olejowej.

Absolutnie optymalną sytuacją jest przejechanie się ciepłym samochodem i pozostawienie go na 15 minut, a następnie sprawdzenie oleju silnikowego - wtedy będzie on miał pewną temperaturę, a cały olej spłynie do miski olejowej.

Sama temperatura oleju nie odgrywa istotnej roli w pomiarze poziomu oleju. Jednak w rzeczywistości, gdy olej silnikowy jest zimny lub ciepły, może dojść do jego niewielkiego rozszerzenia.

RELATED: 6 przyczyn tego, że olej silnikowy pachnie jak gaz

Rodzaj rozszerzalności oleju silnikowego

Olej syntetyczny ma większą szybkość rozszerzania się i kurczenia pod wpływem zmian temperatury. Mieszanki te są znacznie bardziej zwarte na zimno, a na gorąco mogą rozszerzać się jeszcze bardziej niż oczekiwano.

Zwykły olej ma normalną rozszerzalność i kurczliwość, co oznacza, że odczyty będą mniej więcej takie same niezależnie od temperatury.

Nowsze samochody wyposażone w elektroniczne kontrolery poziomu oleju będą mierzyć poziom oleju silnikowego tylko wtedy, gdy jest on ciepły i znajduje się na płaskiej powierzchni. Dlatego zaleca się sprawdzanie oleju silnikowego, gdy jest on gorący.

Sprawdź w instrukcji naprawy, jaki jest prawidłowy pomiar oleju w Twoim samochodzie.

Niskie temperatury zewnętrzne

Niezależnie od tego, czy używasz mieszanki syntetycznej, czy zwykłego oleju, sprawdzanie samochodu przy niskich temperaturach będzie miało wpływ na odczyty. Aby uzyskać najlepsze wyniki pomiarów oleju przy jednocyfrowej pogodzie, przed rozpoczęciem procesu konieczne może być uruchomienie silnika na jakiś czas. Można ustawić samochód na biegu jałowym, aż się rozgrzeje, pozostawić go na 10 minut, a następnie sprawdzić poziom oleju.

Do sprawdzenia poziomu oleju należy użyć całkowicie suchego bagnetu. Urządzenie jest skalibrowane z minimalnym i maksymalnym poziomem oleju, co ułatwia konserwację i dokładną wymianę oleju.

Samochód należy zaparkować na równej powierzchni, aby uniknąć zniekształcenia poziomu oleju wskutek działania siły grawitacji.

Jak sprawdzić poziom oleju silnikowego

Wielu właścicieli samochodów nie wie, jak sprawdzać poziom oleju silnikowego. Zamieszanie zaczyna się już na etapie podstawowych czynności - użytkownicy nie są pewni, czy sprawdzać olej na gorąco, czy na zimno. Jest to stosunkowo łatwy proces, który zajmie tylko kilka minut.

Po pierwsze, należy upewnić się, że samochód stoi na równym podłożu. Sprawdzanie oleju na nierównej powierzchni może spowodować błędne odczyty.

Ze względów bezpieczeństwa, jeśli nie masz doświadczenia z samochodami, powinieneś sprawdzać olej, gdy silnik jest zimny, aby uniknąć poparzenia gorącymi elementami.

Można jednak sprawdzać poziom oleju silnikowego także w cieple, zwłaszcza gdy w otoczeniu panuje mróz. Najlepszy pomiar uzyskuje się, gdy silnik jest ciepły, ale przed wykonaniem pomiaru poziomu oleju należy wyłączyć silnik samochodu na 10-15 minut.

Znajdź miarkę oleju, która znajduje się we wnęce silnika. Wyjąć miarkę i wytrzeć ją o suchy i czysty ręcznik papierowy lub szmatę. Ponownie zamontować miarkę i przyłożyć ją do podłoża. Poziom oleju powinien znajdować się pomiędzy poziomem minimalnym a maksymalnym, możliwie najbliżej poziomu maksymalnego.

Niektóre nowsze samochody nie mają bagnetu do oleju silnikowego, a zamiast tego używają bagnetu sterowanego elektronicznie. Aby się tego dowiedzieć, należy przeczytać instrukcję serwisową lub skorzystać z pomocy mechanika, który może to sprawdzić.

O serwisie

Źródło Informacji ze świata motoryzacji

Kompleksowa kosmetyka samochodowa oparta na doświadczeniu

Zadbaj o swój samochód

 

Kontakt

kontakt@autokomiskrakow.pl

Galeria