Plamy ze smoły na karoserii – jak się ich pozbyć?

Plam ze smoły, powstałych na przykład wskutek przejazdu drogami remontowanymi (a tych w Polsce nie brakuje), dość trudno usuwa się z samochodu. Jest to jednak możliwe. Co więcej, najlepiej usunąć je jak najszybciej, zanim zdążą się wgryźć i utrwalić, uszkadzając lakier. Najlepiej będzie zadziałać od razu, dy tylko na karoserii pojawi się tłusta, lepka plama.

Już po tygodniu od powstania zabrudzenia całkowite usunięcie go może okazać się niemożliwe – smoła wczepi się w lakier i stopi z nim, powodując trwałe zabrudzenia. Jak zatem działać po przejeździe przez kolejną remontowaną drogę?

Pierwsza pomoc

Nadkola, błotniki, maska i progi są najbardziej narażone na takie zabrudzenia. Jeśli kropki smoły dopiero przykleiły się do samochodu, można spróbować po prostu go umyć. To pierwszy, często skuteczny sposób, jednak jego stosowanie działa tylko zanim smoła na dobre zaschnie. Najlepiej po przejeździe remontowaną drogą zatrzymać się w wygodnym miejscu i od razu ściągnąć zabrudzenie ręcznikiem papierowym lub szmatką z mikrofibry. Nie jest to najdelikatniejszy sposób, jednak szmatka o wiele mniej uszkodzi powierzchnię lakieru, niż wrastająca w nią właśnie czarna plama. Warto robić to bardzo uważnie, ponieważ łatwo jest rozmazać plamkę i zmienić ją w o wiele bardziej widoczną i kłopotliwą (bo mechanicznie wtartą w lakier) smugę. Jeśli ścieranie i późniejsze mycie nie pomogło, pozostają środki chemicznie rozpuszczające smołę.

Czyszczenie plam z karoserii

Zastosowanie chemicznych preparatów

Popularne substancje to benzyna ekstrakcyjna lub rozpuszczalniki do farb. Jednak o wiele bezpieczniejszy będzie specjalny środek o nazwie tar remover. Oprócz agresywnych rozpuszczalników zawiera on także inne substancje, ochraniające lakier. Należy spryskać plamę, poczekać kilka minut i delikatnie zetrzeć ją mikrofibrą. Lepsze będzie trzykrotne nakładanie preparatu, niż mocne tarcie opornej plamy.

Usuwanie śladów glinką

Gdy plamy zdążyły się już zadomowić i wgryźć, pozostaje glinka lakiernicza. Jest to delikatny środek ścierny w formie stałej bryłki glony, od której można oderwać kawałek i potrzeć powierzchnię samochodu. To bardzo skuteczny, a przy tym niegrożący zarysowaniem karoserii sposób.

O serwisie

Źródło Informacji ze świata motoryzacji

Kompleksowa kosmetyka samochodowa oparta na doświadczeniu

Zadbaj o swój samochód

 

Kontakt

kontakt@autokomiskrakow.pl

Galeria