Najlepsze sposoby dbania o karoserię

Karoseria samochodu to jego wizytówka. Nawet kilkunastoletni samochód może wyglądać dobrze, jeśli tylko będzie odpowiednio zadbany i właściwie czyszczony. Nie jest to jednak tylko kwestia wyglądu, ponieważ wpływa też na bezpieczeństwo podczas jazdy.

Korozji sprzyjają niestety wszystkie czynniki, z którymi nasz samochód ma kontakt na co dzień, czyli brud, błoto i woda. Konieczne jest jego odpowiednie mycie i pielęgnowanie, ponieważ długi kontakt tych czynników spowoduje nieodwracalne szkody.

To trzeba mieć

Do mycia karoserii potrzebujemy przede wszystkim miękkiej gąbki. Szczotki są niebezpieczne, ponieważ mogą rysować delikatne lakiery. Zwłaszcza nowsze wersje lakierów są delikatne. Dobrym sposobem na mycie jest też wysokie ciśnienie wody, więc wąż z odpowiednią końcówką to dobra opcja.

Wybór kosmetyków zależy w dużej mierze podpoziomu zużycia lakieru. Dobre szampony z woskiem lub także zawierające wosk aktywne piany to rozwiązanie dla lakierów o niskim poziomie zużycia. W przypadku lakieru o wyższym poziomie zużycia powinno się stosować woski syntetyczne nanoszone miękkimi ściereczkami lub z wykorzystaniem polerek elektrycznych. Z kolei lakiery zmatowione na całej swojej powierzchni wymagają zastosowania past polerskich odpowiednich do koloru auta.

Karoseria samochodu

Elementy plastikowe na zewnątrz samochodu czyści się przeznaczonymi do tego preparatami. Do opon wykorzystamy specjalne czarnidła. Większy problem stanowić będą felgi aluminiowe, do których stosuje się środki czyszczące zawierające silne środki żrące. Poleca się kosmetyki Megular’s i Shiny Garage.

Rysy i drobne odpryski lakieru

Do usuwania drobnych rys wykorzystać można pasty, które nakłada się bezpośrednio na miejsce uszkodzenia. Wciera się je lekko i gotowe. Większe powierzchnie odświeża się woskami koloryzującymi. Większe rysy i odpryski należy pokrywać lakierem do zaprawek, którego kolor dobiera się do posiadanego lakieru według opisu z tabliczki znamionowej.

Idealna czystość

Elementem kluczowym dbania o samochód jest zachowanie go w stanie odpowiedniej czystości. Na początek auto zawsze musi być mocno spłukane, aby zeszły z niego wszystkie łatwe do oderwania zanieczyszczenia. Wszystkie poważniejsze zabrudzenia muszą być usuwane poprzez ich rozpuszczanie, nie szorowanie. Szorowanie powoduje powstawanie rys. Samochód myjemy od dachu, potem szyby i karoserię do połowy drzwi, dopiero potem resztę. Szczególną uwagę zwracamy na progi, element najbardziej podatny na korozję.

Na koniec zawsze warto nałożyć wosk naturalny lub syntetyczny.

O serwisie

Źródło Informacji ze świata motoryzacji

Kompleksowa kosmetyka samochodowa oparta na doświadczeniu

Zadbaj o swój samochód

 

Kontakt

kontakt@autokomiskrakow.pl

Galeria