Jak pozbyć się akumulatorów samochodowych (6 sposobów)

Akumulatory samochodowe, zarówno wodorkowo-niklowe (NiMH) używane w pojazdach hybrydowych, jak i wszelkie inne rodzaje dużych akumulatorów kwasowo-ołowiowych nie mogą trafić do domowych śmieci, gdy w końcu się zużyją i będą wymagały wymiany.

To powinno być oczywiste, gdy tylko usłyszysz słowa "kwas", "ołów" i "nikiel" - są to rzeczy, które nie powinny być uwalniane do środowiska bez powodu, ponieważ zanieczyszczają glebę chemikaliami, ołowiem, kwasami i niebiodegradowalnymi tworzywami sztucznymi. W niektórych stanach za wyrzucenie akumulatora samochodowego do śmietnika lub kosza na śmieci grożą poważne grzywny lub kary.

Spośród wszystkich składników starych akumulatorów samochodowych, ołów jest najbardziej szkodliwy, ponieważ nie tylko jest wysoce toksyczny, ale jest również bardzo trudny do oczyszczenia, a może po prostu siedzieć w środowisku i zanieczyszczać wody podziemne wiele lat po zanieczyszczeniu. Jest to szczególnie niebezpieczne dla młodych ludzi poniżej 10 roku życia, ponieważ pierwiastek ten może spowodować nieodwracalne uszkodzenia rozwijającego się mózgu i układu nerwowego.

Oprócz powyższego, każdy samochodowy akumulator kwasowo-ołowiowy zawiera 20 funtów lub więcej samego ołowiu, co jest bardzo dużo do wyrzucenia, a jest również dość cenne. Fabryki potrzebują ołowiu do produkcji wież komórkowych, turbin i oczywiście większej ilości akumulatorów samochodowych. Ze względu na wysoki popyt na ołów, akumulatory samochodowe mogą być poddane recyklingowi, a w większości przypadków można uzyskać jakąś zapłatę lub zniżkę na nowy akumulator.

car

To, o czym należy pamiętać, to odpowiedzialne pozbywanie się akumulatorów samochodowych. Postępuj zgodnie z krokami opisanymi w tym artykule, aby dowiedzieć się, jak pozbyć się akumulatorów samochodowych.

Akumulator samochodowy to zbiór pojedynczych ogniw składających się z płyt ołowiowych i płyt z dwutlenkiem ołowiu, umieszczonych w plastikowym pojemniku. Akumulator jest następnie wypełniony cieczą, która przewodzi prąd, zwaną elektrolitem. W większości akumulatorów elektrolitem jest silny kwas siarkowy.

Kiedy silnik pracuje wydajnie, alternator przesyła ładunek elektryczny do akumulatora, który następnie przechowuje go w postaci energii chemicznej.

Każde ogniwo akumulatora wytwarza prąd o napięciu dwóch woltów, co oznacza, że standardowy akumulator samochodowy o napięciu 12 V ma w sumie sześć ogniw. Ogniwa te z czasem słabną, ale przy odpowiedniej konserwacji akumulatora, akumulator samochodowy może służyć przez wiele lat zanim będzie musiał zostać wymieniony.

Każdy akumulator ma inny czas eksploatacji, ale przeciętnie akumulator samochodowy może służyć od trzech do pięciu lat lub dłużej, w zależności od rutyny konserwacji.

Akumulator należy natychmiast wymienić, jeśli zauważysz wybrzuszenia spowodowane zamarznięciem, z akumulatora wycieka płyn lub na zaciskach tworzy się korozja. Jeśli brakuje pokrywek na akumulatorze, które mają zapobiegać wyciekaniu płynu, lub są one uszkodzone i nie można znaleźć zastępczych pokrywek w sklepie z częściami samochodowymi, należy rozważyć wyrzucenie akumulatora, aby zapobiec uszkodzeniu lakieru lub okablowania pojazdu.

W większości przypadków wyczerpany akumulator można naładować z powrotem do stanu używalności, ale jeśli akumulator nie jest w stanie utrzymać wystarczającej ilości ładunku przez noc, aby zasilić silnik rano, może to być czas na pozbycie się go. Jeśli akumulator jest nowy, można go przetestować w sklepie motoryzacyjnym, aby wiedzieć, czy akumulator jest naprawdę wadliwy lub jesteś problem jest z układu elektrycznego pojazdu.

Jeśli po tych testach i akumulator jest uważany za wadliwy, nie powiedzie się test obciążenia, lub jest uszkodzony, trzeba będzie uzyskać wymianę i pozbyć się starego.

Internet jest dobrym miejscem do rozpoczęcia poszukiwań miejsc recyklingu akumulatorów w pobliżu. Sprawdź w lokalnym wysypisku lub departamentu sanitarnego, mogą one mieć program recyklingu dla toksycznych lub niebezpiecznych materiałów, ale należy zadzwonić do nich przed udaniem się tam z akumulatora.

Możesz być zaskoczony tym, co znajdziesz w Internecie; niektóre programy oferują usługi odbioru dla niektórych niebezpiecznych materiałów.

Jeśli masz akumulator NiMH, powinieneś najpierw sprawdzić instrukcje recyklingu na etykiecie lub zadzwonić do producenta pojazdu, aby uzyskać informacje na temat właściwych metod recyklingu. W obu przypadkach można otrzymać zapłatę za akumulator, niezależnie od tego, czy jest to akumulator kwasowo-ołowiowy czy NiMH.

Zabezpiecz akumulator w bagażniku pojazdu, najlepiej na jednorazowym elemencie, takim jak ciężka plastikowa pokrywa, kawałek sklejki lub plastikowa torba na śmieci. Upewnij się, że nie będzie się on przemieszczał podczas jazdy, aby zapobiec rozlaniu kwasu.

Najprostszym i prawdopodobnie najczęstszym sposobem na recykling akumulatora samochodowego jest zabranie go do miejsca, gdzie sprzedawane są akumulatory samochodowe, takie jak lokalny sklep motoryzacyjny lub sklep z częściami samochodowymi. Możesz po prostu przynieść stary przy zakupie nowego akumulatora, ale upewnij się, że jest on bezpiecznie owinięty w gruby plastik, aby zapobiec wyciekaniu chemikaliów, które zanieczyszczają środowisko lub niszczą wnętrze pojazdu.

Najlepszą częścią tej metody jest to, że wezmą akumulator od Ciebie, więc nie będziesz już musiał się nim zajmować, a nawet mogą Ci zapłacić lub zaoferować zniżkę na inne części samochodowe.

Przed wyrzuceniem starego akumulatora samochodowego, prawdopodobnie zakupiłeś lub planujesz zakup nowego akumulatora. Jeśli już go kupiłeś, sprawdź na paragonie, czy na akumulatorze nie ma opłaty podstawowej. Opłata podstawowa jest naliczana w przypadku takich części jak pompy wodne, rozruszniki, alternatory, akumulatory i kilka innych części samochodowych, w przypadku których stara część ma wartość dla sprzedawcy - może zostać przebudowana lub poddana recyklingowi.

Jest to pomocne w sytuacjach, gdy zgubiłeś pokwitowanie odbioru nowego akumulatora i nie możesz żądać opłaty podstawowej od sprzedawcy akumulatora, lub gdy po prostu chcesz pominąć dwie pozostałe opcje, ponieważ w pobliżu znajduje się punkt skupu złomu lub recyklingu.

Musisz również dowiedzieć się i porównać aktualne stawki, jakie oferują za stary akumulator, aby uzyskać najlepszą ofertę.

Możesz poprosić mechanika o zabranie starego akumulatora i zainstalowanie nowego w jego miejsce. Jest to bardzo wygodne, ponieważ nie trzeba się martwić o to, jak odłączyć stary akumulator lub jak bezpiecznie zainstalować nowy akumulator zamienny, który kupiłeś.

Nie należy pukać ani próbować otwierać akumulatorów samochodowych kwasowo-ołowiowych, ponieważ są one wypełnione kwasem siarkowym, który jest bardzo żrący, jeśli wejdzie w kontakt ze skórą lub tapicerką pojazdu.

Zawsze używaj rękawic ochronnych podczas pracy z akumulatorami i spłucz skórę lub tapicerkę samochodu wodą, jeśli dojdzie do rozlania kwasu, aby zminimalizować szkody.

Bez względu na to, co zdecydujesz się zrobić ze swoimi zwykłymi akumulatorami, upewnij się, że robisz to prawidłowo, aby zapobiec szkodom dla środowiska lub zdrowia. Pamiętaj, aby zakleić zaciski taśmą, ponieważ akumulator może mieć trochę iskry w lewo i rozpocząć pożar, jeśli wejdą w kontakt z metalem.

O serwisie

Źródło Informacji ze świata motoryzacji

Kompleksowa kosmetyka samochodowa oparta na doświadczeniu

Zadbaj o swój samochód

 

Kontakt

kontakt@autokomiskrakow.pl

Galeria