Jak bezpiecznie jeździć we mgle - 15 przydatnych wskazówek

Zarówno dla nowych, jak i doświadczonych kierowców mgła może być jednym z najniebezpieczniejszych warunków pogodowych, w jakich można wjechać. Mgła może znacznie ograniczyć widoczność, więc kierowcy muszą być w pełni skoncentrowani na drodze przed siebie, aby zachować bezpieczeństwo, ponieważ ciężka mgła zazwyczaj wymaga niepodzielnej uwagi. Gdy wszystko zrobi się szare, pamiętaj o tych prostych wskazówkach, jak bezpiecznie jeździć we mgle:

Ta jest dość oczywista i jest to najbezpieczniejsza wskazówka na tej liście. Jeśli mgła na zewnątrz jest gęsta, a widoczność na zewnątrz bardzo niska, to musisz przełożyć podróż, jeśli nie jest ona warta ryzyka. Zazwyczaj mgła ustępuje w ciągu kilku godzin, a oczekiwanie na jej pojawienie się może uchronić Cię przed zamarznięciem na poboczu drogi lub znacznie gorzej.

Dodatkowo, należy uważać na pogodę. Jeśli podróż jest dłuższa niż 30 minut, miej w zwyczaju nadążać za prognozami pogody. Jeśli radzimy Ci nie jechać samochodem, nie rób tego.

Jedną z najbardziej niebezpiecznych rzeczy, które możesz robić we mgle, jest jazda z prędkością bliską lub wyższą od normalnej. To, co chcesz zrobić, to zwolnić, abyś miał wystarczająco dużo czasu na reakcję na zmiany na drodze. Dodatkowo, gdy utrzymasz wolną i bezpieczną prędkość, kierowca za Tobą będzie zmuszony zrobić to samo.

Ponieważ mgła składa się z maleńkich kropelek wody zawieszonych w powietrzu, następnie rozprzestrzenia się, blokuje i odbija wiązki światła. Nie zaleca się stosowania świateł drogowych, ponieważ rozpraszają one uwagę pojazdu jadącego w przeciwnym kierunku, ale światła drogowe nie załamują się zbytnio we mgle, co ułatwia innym kierowcom zorientowanie się, gdzie dokładnie znajduje się Twój pojazd.

Powodem, dla którego ludzie mówią Ci, aby włączyć ogrzewanie, gdy na zewnątrz jest mgła, nie musi być utrzymywanie ciepła. Głównym powodem jest to, że mgła na zewnątrz przedniej szyby może powodować kondensację pary wodnej wewnątrz szyby. Jedną z niebezpiecznych rzeczy związanych z kondensacją jest to, że często tworzy się ona powoli i nie jest czymś, co normalnie zauważyłbyś, gdybyś się do niej nie przyzwyczaił.

Ponieważ jest ona ledwo zauważalna, może przesłaniać niewielką widoczność, którą masz, nie wiedząc, że niektórym problemom z widocznością można zapobiec. Możesz poprawić widoczność, naciskając pokrętło lub przycisk odmgławiający przedniej szyby i włączając ogrzewanie tylnej szyby.

Wiemy, że nie można pomóc w wielozadaniowości, ale jazda we mgle nie jest najlepszym momentem, aby to zrobić. Wyłącz telefon lub inne urządzenia elektroniczne, przestań rozpraszać uwagę rozmówców; mgła to nie czas na śledzenie GPS, sprawdzanie nieodebranego połączenia lub kłótnie z kimś;

Zmniejszona widoczność oznacza krótszą reakcję, a jeśli droga jest śliska, tym dłużej trwa zatrzymanie pojazdu. Tak więc każda dodatkowa przestrzeń pomiędzy Tobą a pojazdem znajdującym się przed Tobą jest Twoim przyjacielem. Choć dotarcie do celu może zająć więcej czasu przy zachowaniu takiej odległości, to jednak bezpieczeństwo Twoje i Twoich pasażerów jest zdecydowanie tego warte.

Wilgoć i lód na przedniej szybie mogą powodować rozproszone odblaski, które mogą jeszcze bardziej ograniczyć widoczność, utrudniając tym samym widzenie. Korzystaj z wycieraczek, czyszcząc całkowicie i często szybę, aby zapewnić sobie jak najlepszą widoczność. Jeśli wycieraczki nie są wystarczająco dobre lub pozostawiają niektóre fragmenty szyby nietknięte, być może nadszedł czas, aby kupić nową wycieraczkę.

Ważne jest, aby mieć oko na pojazd przed sobą, aby przewidzieć zmiany i reagować na nie, ale nie należy skupiać się tylko na wąskim fragmencie krajobrazu przed sobą, z wyłączeniem każdej innej rzeczy na drodze.

Jazda jest pełna niespodzianek, zamglone drogi nie są inne. Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić podczas złej pogody jest wyłączenie tempomatu, aby zachować pełną kontrolę nad pojazdem.

Wiem, że to kuszące próbować "zgubić" kierowcę prosto na ogonie, aby nie uderzyć go w tył, ale to bardzo zły pomysł, który może uczynić twoją sytuację bardziej niebezpieczną. Nie masz kontroli nad pojazdem przed sobą, ani nad tym, który jedzie w przeciwnym kierunku. Jeśli przyspieszysz, kierowca z tyłu tylko zakłada, że widzisz lepiej i też przyspiesza.

Mgła nie jest najlepszą pogodą na nagłe hamulce. Im wcześniej zaczniesz hamować, tym lepiej! Poza tym, światło hamulca pozwoli kierowcy za tobą wiedzieć, że tracisz prędkość, a on będzie miał mnóstwo czasu na reakcję.

Zrozum, że gdy na drodze jest gęsta mgła, a widoczność jest na niebezpiecznym poziomie, nie jesteś jedynym kierowcą, który ma problemy z zauważeniem nieruchomych lub poruszających się obiektów.

Najlepiej jest grać bezpiecznie. Ostrożnie zjedź z pasa prędkości, jeśli możesz i jedź do bezpiecznego miejsca z dala od ruchu drogowego, aby zaparkować i czekać na mgłę. Chociaż nie zaleca się parkowania na poboczu, jeśli nie możesz zjechać z autostrady, musisz zjechać jak najdalej z pasów ruchu, zgasić światła przednie, ale nie wyłączaj świateł hamujących, aby każdy pojazd jadący za Tobą został na czas powiadomiony, że jesteś na postoju.

Jeśli znajdujesz się z dala od pasa ruchu i możesz bezpiecznie zjechać z pojazdu w celu uzyskania pobliskiego schronienia, zrób to; w przeciwnym razie, zostań w pojeździe z zapiętymi pasami bezpieczeństwa i włączonym hamulcem ręcznym, aby zmniejszyć poziom hałasu w razie wtargnięcia.

Mgła nie jest czasem na niepotrzebne manewry drogowe, takie jak mijanie lub zmiana pasa ruchu; jest to spowodowane słabą widocznością, a inni kierowcy, tacy jak ty, są bardziej skoncentrowani na pojeździe z przodu niż ci, którzy wychodzą na boki.

Naprawdę łatwo jest przeoczyć pieszych we mgle, gdy cała uwaga skupia się na szukaniu pojazdów z przodu. Musisz być czujny na pieszych, ponieważ możesz ich zobaczyć dopiero w ostatniej chwili, a nawet z Twoimi reflektorami na ich ocenę prędkości i odległości może nie być precyzyjne. Aby pozostać bezpiecznym, załóżmy, że każdy pieszy, którego widzimy na drodze, może próbować przejść.

W słoneczny dzień można jeździć z radiem, które wyświetla Twoją ulubioną playlistę, ale gdy jest gęsta mgła i nie widzisz, będziesz potrzebował uszu, aby pochwalić swoje oczy. Wyłącz radio i jeśli masz pasażerów na pokładzie, powiedz im, żeby milczeli.

A teraz zwijajcie się trochę i posłuchajcie drogi dla zbliżających się samochodów. Będziesz w stanie odebrać szum silnika samochodu, odgłosy opon na drodze i usłyszeć trąbienie. Wyłączenie radia pomaga również skupić się na podróży, która jest tym, czego potrzebujesz we mgle.

Nieprzyjemna pogoda sprawia, że jazda staje się bardziej niebezpieczna, a mgła jest innym rodzajem zagrożenia. W przeciwieństwie do lodu, wody czy śniegu na drodze, które zmieniają sposób, w jaki samochód reaguje na działania kierowcy, mgła nie wpływa na samochód tak bardzo, jak na kierowcę; wpływa na widoczność kierowcy, która jest najbardziej wiarygodnym źródłem informacji wykorzystywanym do podejmowania bezpiecznych decyzji.

Jeśli musisz jechać we mgle, stosuj się do tych wskazówek z dodatkową ostrożnością. Jeśli Twoja podróż może być opóźniona, to lepiej to zrób.

O serwisie

Źródło Informacji ze świata motoryzacji

Kompleksowa kosmetyka samochodowa oparta na doświadczeniu

Zadbaj o swój samochód

 

Kontakt

kontakt@autokomiskrakow.pl

Galeria